۱ شهریور ۱۳۸۹

اظهارات اخیر خامنه ای؛ برهم خوردن بازی اصولگرایان به نفع احمدی نژاد

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یکشنبه در دیدار با «جمعی از دانشجویان» تلاش کرد تا چهره ای بی طرفانه در وقایع سیاسی ایران از خود نشان دهد ولی در لابلای سخنان خود بار دیگر در زمینه دعوای میان مجلس و دولت، به نحو بارز و آشکاری از دولت محمود احمدی نژاد حمایت کرد و نمایندگان و بویژه رییس مجلس را به صورت تحقیرآمیزی مورد عتاب قرار داد. متن سخنان رهبر ایران  
رهبر ایران در سخنان خود «با انتقاد از اقدام مسئولان در علنی کردن اختلافات افزودند: در این باره تذکر جدی داده شده است.»  
اشاره آیت الله خامنه ای به مواضع اخیر علی لاریجانی است که دولت محمود احمدی نژاد را به باد انتقاد گرفته و وی را به قانون شکنی متهم کرده بود. لاریجانی حتی مصوبه های مجلس را که از سوی محمود احمدی نژاد نادیده گرفته می شد راسا ابلاغ رسمی کرد. 
به نظر می رسد این «تذکر» آن قدر جدی بوده است که سبب شد تا علی لاریجانی هفته گذشته و پس از شش ماه وقفه، به سرعت جلسه سران قوا را برگزار کند و در آن وی و برادرش، رییس قوه قضاییه، از لزوم تعامل با دولت سخن بگویند، چرا که مجلس و قوه قضاییه با روی کار آمدن صادق لاریجانی، مدنآاساسا هیچ مشکلی با یکدیگر نداشتند.
علی لاریجانی همچنین روز یکشنبه در آغاز جلسه علنی مجلس خواستار همدلی و صمیمیت میان مجلس و دولت شد. بدیهی است که «تذکر جدی» آیت الله علی خامنه ای در این زمینه، کفه ترازو را به نفع دولت احمدی نژاد سنگین کرده است.
در این زمینه نکته مهم دیگری در سخنان آیت الله خامنه ای به چشم می خورد و آن حمایت تلویحی از تجمع هواداران دولت تحت نام دانشجویان بسیجی، مقابل مجلس شورای اسلامی بر سر موضوع وقف دانشگاه آزاد اسلامی بود.
در این تجمع که اول تیرماه برگزار شد، افراد حاضر که از سوی نمایندگان هوادار دولت حمایت می شدند شعارهایی چون «ننگ ما، ننگ ما، رئيس مجلس ما»، «مجلس لاريجاني تو مشت رفسنجاني»، «خانه ملت وقف جاسبي»، «جاسبي خيانت مي كند مجلس حمايت مي كند» سر دادند و مهمتر از همه اعلام کردند که مجلس را به توپ خواهند بست. علی لاریجانی، رییس مجلس در واکنش به این تجمع، معترضان را افرادی «غوغاسالار»، «کج فهم» و« بی منطق» خواند.
حال با این پیشینه، رهبر جمهوری اسلامی در سخنان روز یکشنبه خود می گوید: «در این زمینه اظهار نظری نمی کنم البته شعارهای اکثر تجمع کنندگان بد نبود اما برخی شعارهای تند دادند که طبعاً این دانشجویان نیز باید نقدپذیر باشند.»
آیت الله خامنه ای در حالی به «نقد پذیر» بودن این دانشجویان رضایت می دهد که هم رییس مجلس شورای اسلامی و هم بسیاری زا نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد شدید با توهین کنندگان به مجلس شده بودند.
اگر این موضعگیری رهبر ایران را در کنار دیدگاه دیگر وی بگذاریم می توان پی برد که محور سخنان روز یکشنبه آیت الله خامنه ای دفاع کامل از دولت احمدی نژاد در دعوای دیگری است که میان اصولگرایان جریان دارد و آن جدال بر سر اسفندیار رحیم مشایی است
خامنه ای در جلسه روز یکشنبه، «درباره سخنان یکی از دانشجویان در انتقاد از عملکرد برخی همکاران رئیس جمهور گفت: من در این زمینه ورود و قضاوتی نمی کنم البته ممکن است اشکال و ایراد وارد باشد اما باید مسائل را اصلی – فرعی کرد و مراقب بود که مسائل درجه دوم، جای مسائل اصلی و تعیین کننده را نگیرد.»
اهمیت موضعگیری رهبر جمهوری اسلامی از آن رو روشن می شود که وی و سپاه پاسداران مهمترین حامی دولت محمود احمدی نژاد بودند که در جریان انتقادهای اصولگرایان سرشناسی چون آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، محمد یزدی، احمد توکلی و سید حسن فیروزآبادی، رییس ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، از اسفندیار رحیم مشایی بر سر «مکتب ایرانی»، باید تکلیف خود را روشن می کردند.
آیت الله خامنه ای در اظهارات روز یکشنبه خود بر این نکته تاکید کرد که «باید مراقب بود مسائل درجه دوم، جای مسائل اصلی و تعیین کننده را نگیرد.» در ادبیات رهبر جمهوری اسلامی مشخص است که موضوع اسفندیار رحیم مشایی که به یک دغدغه برای اصولگرایان تبدیل شده است یک موضوع درجه دوم تلقی می شود و نباید دولت را به خاطر آن تحت فشار قرار داد.
از یکسال پیش که اعتراض های خیابانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به شدت از سوی سپاه پاسداران و با دستور مستقیم رهبر جمهوری اسلامی ایران سرکوب شد آیت الله خامنه ای ذره ای از حمایت از دولت مطلوب خود عقب نشینی نکرده است.
اگر تا دیروز اصلاح طلبان مورد عتاب رهبر ایران بودند امروز به اصولگرایان نیز «تذکر جدی» داده می شود که از دولت محمود احمدی نژاد حمایت کنند. به نظر می رسد بازی درون اصولگرایان با موضعگیری های اخیر آیت الله خامنه ای به نفع احمدی نژاد رقم خورده است.یت اللهآ
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • Furl
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Donbaleh
 • Technorati
 • Balatarin
 • twitthis

1 نظر:

ناشناس گفت...

rtefhqohktrpfbxcljje, justin bieber baby lyrics, rfwmmnp.